Porady

Czy w nosidełkach Pathi można nosić dziecko przodem do świata?

Jeśli chcemy mówić o zdrowym noszeniu, nigdy i w niczym nie nosimy przodem do świata! Możemy dziecko nosić zarówno z przodu, jak i na plecach, jednak zawsze przodem do ciała rodzica.

 

Kiedy nosimy z przodu, a kiedy na plecach?

Noszenie z przodu jest szczególnie wygodne przy młodszym dziecku, mamy wtedy nieustanny kontakt wzrokowy z maluchem i pełną kontrolę nad jego bezpieczeństwem.

Dziecko powyżej roku można już bezpiecznie nosić na plecach i im dziecko starsze, tym staje się to wygodniejsze, a później już nawet konieczne. Zadowolony maluch obserwuje świat z wysokości na ogół dla niego niedostępnej. Rodzic może zapomnieć o niewygodach wózka i swobodnie się przemieszczać. Z kolei w czasie urlopu delektujemy się wszystkimi możliwymi atrakcjami, nie zastanawiając się nad tym, które z nich są łatwo dostępne dla wózka.

W obu pozycjach dziecko może wygodnie spać, kiedy przyjdzie mu na to ochota.

 

Czy tkanina chustowa na nosidełko jest lepsza od zwykłej bawełny?

Obecnie na rynku nosidełek królują nosidełka regulowane. Ich panele wykonujemy wyłącznie z chust.  Tkaniny chustowe są bardziej miękkie, „poddające się”, zatem fałdki materiału powstające podczas regulacji, nie są odczuwalne.  Za to pasy zdecydowanie trwalsze i stabilniejsze są, gdy szyjemy je ze zwykłych bawełen. Praktykujemy ozdabianie ich chustą z wierzchniej strony, jeśli ktoś oczekuje, by wygląd nosidełka był bardziej spójny. Jednak dla jakości i trwałości pasów zwykła bawełna jest wskazana jak nie na całości, to chociaż od wewnątrz, jako wzmocnienie. Ostatecznie nie ma różnicy jakościowej między obiema wersjami pasów 🙂

 

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczone są nosidełka?

Niezależnie od marki i rodzaju nosidełka, zdrowo nosić można dzieci siedzące. Gdy dziecko zaczyna siadać, jego ciało zgłasza gotowość do utrzymania takiej pozycji, tj. kręgosłup jest w stanie podołać narzucanemu mu obciążeniu, a stawy biodrowe są odpowiednio ukształtowane. Wcześniej bezpieczne dla naszych pociech są jedynie chusty tkane, wiązane. Zdecydowana większość rodziców czeka na moment, aż dziecko usiądzie, by rozpocząć przygodę z nosidełkami.

Są jednak sytuacje, w których nosidełko jest sporym udogodnieniem w życiu rodziny, a chusta z różnych powodów jest odrzucana. Wówczas dopuszcza się wcześniejsze noszenie pod dwoma warunkami – mają to być raczej krótsze chwile, a nie noszenie godzinami dziennie; oraz nosidełko musi być dobrze dopasowane i prawidłowo użytkowane. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, napisz do nas – pomożemy dobrać odpowiednie nosidełko i nauczymy Cię, jak prawidłowo je wyregulować, by dziecko miało zapewnioną odpowiednią pozycję. Jednak najmniejsze rozmiary, jakie decydujemy się tworzyć, są dla dzieci od 4 m-ca życia.

Zawsze ii do skutku, bezpłatnie pomagamy dobrze wyregulować nosidełko i prawidłowo je zakładać!

 

Jak długo można nosić dziecko?

Wiele rodzin nie ma potrzeby nosić dziecka po drugim, czy też trzecim roku życia, kiedy to maluch wykazuje się już sporą aktywnością i wybiera samodzielność. Jednak aktywne życie jest coraz bardziej w modzie i mimo, że kilku-latki potrafią już radzić sobie samodzielnie „w terenie”-  wielu rodziców nosi dzieci nawet do 5 – 6 roku życia. Będąc w podróży lub chodząc po górach trudno oczekiwać, że nasza pociecha dotrzyma nam tempa na każdym etapie wędrówki. Wówczas nosidełka dają nam gwarancję, że dojdziemy tam, dokąd zaplanowaliśmy, nawet, jak nadejdzie dla naszej pociechy pora drzemki, czy dopadnie ją zmęczenie. Przy starszaku, który czasem chce chodzić sam, a w innej chwili woli zdać się na nasze wsparcie – nosidełko jest rewelacyjnym rozwiązaniem, ponieważ chwilowo nie używane nie zajmuje dużo miejsca i możemy je upchnąć do torebki bądź plecaka.

Granice wiekowe użytkowania nosidełek wznoszą się znacznie wyżej w przypadku dzieci niepełnosprawnych. W czasie naszej kilkunastoletniej działalności, w pracowni Pathi tworzone były przeróżne rozwiązania ułatwiające funkcjonowanie rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym. Najstarsi nasi pasażerowie mieli nawet 9 lat! Jeśli borykasz się z takimi trudnościami, napisz, w porozumieniu z Twoim rehabilitantem spróbujemy stworzyć rozwiązanie dopasowane do Waszej sytuacji.

 

Na jakiej wysokości powinno się nosić dziecko?

  • Przy noszeniu z przodu…

Główka malucha powinna być na wysokości „buziaka w czółko”, jak to w branży obrazowo przedstawiamy. Tylko wtedy pozycja dziecka jest odpowiednia. Większość początkujących użytkowników nosidełek zapina pas biodrowy za nisko. Tak umieszczone dziecko na ogół odchylone jest w tył, co nie jest komfortowe ani dla niego, ani dla osoby noszącej. Dodatkową zaletą prawidłowej wysokości dziecka jest też większe pole widzenia, jakie ma przed sobą oraz więcej przestrzeni na rączki.

  • Przy noszeniu na plecach…

Prawidłowa wysokość położenia główki, to linia naszych ramion. Dziecko zza naszych pleców ma widzieć świat. I nie chodzi tu o to, by mu możliwości obserwacji poszerzyć, choć to też na pewno fajna sprawa. Wynika to z naszej krzywizny kręgosłupa, z tego, że nie jest to linia prosta. Dziecku zapiętemu za nisko wymuszamy odchylenie górnej części tułowia w tył. Pozycja prawidłowa nie jest dla nas najwygodniejsza przy mniejszym dziecku, kiedy uciskamy sobie żołądek, jednak zapewniamy wtedy dziecku pozycje prawidłową – zdrową i wygodną. Na szczęście im dziecko większe, tym pas biodrowy będzie schodził coraz niżej, co dla nas, rodziców, będzie coraz bardziej komfortowe.

Zatem pamiętajmy – pas biodrowy, biodrowym jest tylko z nazwy! A wysokość jego umieszczenia zależna jest od wielkości dziecka. Im dziecko większe, tym pas biodrowy zapinamy niżej.

 

Dlaczego pasy ramienne nosidełek Pathi są wpinane na klamry?

Takie rozwiązanie umożliwia noszenie z pasami wpiętymi prosto (jak w plecaku) oraz na krzyż. Z pierwszej opcji najchętniej korzystamy nosząc dziecko na plecach (szczególnie kobiety). Można używać wówczas wmontowanego paska spinającego, regulowanego (regulacja zarówno wysokości położenia paska, jak i odstępu między pasami ramiennymi) i zapinanego na klamrę. Łączy on ze sobą pasy ramienne, by nie zjeżdżały z ramion.
Pasy skrzyżowane, to szczególnie wygodne rozwiązanie, gdy nosimy dziecko z przodu. Pasy krzyżują się wtedy na plecach, odciążając ramiona, a co za tym idzie – dając nam dodatkowy komfort noszenia. Nie ma wtedy również poczucia zjeżdżania pasów z ramion.

 

Jak prać nosidełko?

Nosidełka można prać ręcznie, namaczając w lekko ciepłej wodzie z detergentem, po kilku godzinach delikatnie przepierając i płucząc w lekko ciepłej wodzie. Wirować należy w pralce, najlepiej samo nosidełko. Można również prać w pralce w programie prania ręcznego/delikatnego. Lekkie zabrudzenia najwygodniej jest czyścic miejscowo.