Instrukcja

Jak w pełni wykorzystać możliwości nosidełka?

 

Regulacja pasów ramiennych

Pasy ramienne można dociągać w obydwu kierunkach. Dzięki temu niezależnie od tego, czy nosimy dziecko z przodu, czy na plecach – łatwo korygować ich długość, gdy pojawia się taka potrzeba.

tu skracamy/wydłużamy pasy ciągnąc w dół…

…tu z kolei, ciągnąc w górę (uwaga – pas biodrowy obecnie występuje w nowej wersji, szczegóły niżej!)

Pasy ramienne mają dodatkową regulację przy samym panelu (zdjęcie poniżej). Ona umożliwia łatwe dokonywanie drobnych korekt w trakcie noszenia. Ma dodatkową funkcję – można nią kontrolować położenie wypełnionej części pasa (dzięki temu osoby o skrajnie różnych wzrostach mogą komfortowo korzystać z tego samego nosidełka).

Pasy ramienne wpinamy prosto bądź na krzyż

Dzięki temu, że pasy są wpinane na klamry, a nie wszyte na stałe – mamy możliwość użytkować nosidełko na dwa sposoby.

Pasy wpięte prosto, jak w plecaku. Z tej opcji na ogół korzystamy, kiedy nosimy dziecko na plecach. Pasy można wtedy połączyć paskiem spinającym, dzięki któremu leżą stabilnie i nie zjeżdżają z ramion.

Wysokość położenia tego paska możemy dowolnie zmieniać. Szerokość (odległość między ramionami) również jest regulujemy.

Kiedy nosimy dziecko z przodu – większość osób wybiera wpinanie pasów ramiennych na krzyż. Ciężar dziecka jest wtedy mniej odczuwalny. Nie ma też wtedy wrażenia zjeżdżania pasów z ramion. Jest to również dogodne rozwiązanie dla tych, którzy mieliby trudność z zapięciem sobie paska spinającego na plecach.

Kaptur

Kapturek prosty jest najbardziej funkcjonalny i nie wymaga bardziej zaawansowanych regulacji. Kaptur głęboki z uszkami jest bardziej wymagający, by dało się go przystosować do użytkowania przez dzieci w różnym wieku. Z racji na to nasze kaptury dysponują szeregiem rozwiązań;

  • gumo-sznurek z regulatorem odpowiada za zmianę obwodu kaptura

  • napy umieszczone wewnątrz kaptura pozwalają na zmianę głębokości kaptura

największa głębokość kaptura…

…napy, które spinamy na dwóch poziomach, by zmniejszać głębokość kaptura…

…kaptur ze zmniejszoną głębokością

Najczęściej potrzebujemy przytroczyć kaptur do pasów ramiennych, by nie zsuwał się z główki małego pasażera. W tego celu używamy pętelek umiejscowionych na pasach ramiennych. Przekładamy przez nie regulator kaptura i zaciskamy do pożądanej długości. Kiedy dziecko śpi, dociągamy mocniej, by główka była dobrze ustabilizowana.

Udogodnienia

 

Miękkie wypełnienia przy nóżkach dziecka

W każdym typie nosidełka Pathi boki panelu są wypełnione cudownie miękkim wypełnieniem. Dzięki temu krawędź panelu nie będzie gniotła nóżek dziecka nawet przy dłuższych spacerach.

Wygodne zwijanie nadmiarów pasków regulacyjnych

Nadmiary pasków regulacyjnych nosidełka możesz łatwo zwinąć oraz zabezpieczyć gumką. Dzięki temu nosidełko wygląda zgrabnie i nie przeszkadzają nam zwisające paski.

Kaptury są wpinane na napy

We wszystkich typach nosidełek Pathi, obydwa rodzaje kapturków są odpinane. Dzięki temu nosisz je tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Zabezpieczenie klamry na pasie biodrowym

Klamry, których używamy od 10 lat, są niezawodne i trwałe. Nie ma możliwości, by doszło do samoistnego odpięcia. Jednak dla komfortu psychicznego rodziców, stosujemy dodatkowe zabezpieczenie. Ponadto klamra jest osłonięta od strony zewnętrznej – by nie miała kontaktu z nóżką dziecka (jest schowana w specjalnej kieszonce).

Osłona bocznej klamry nosidełka

Klamra z boku panelu, w którą wpinamy pasy ramienne, jest osłonięta lekko wypełnioną poduszeczką. Zabezpiecza nas to przed obtarciami ciała. (uwaga – pas biodrowy obecnie występuje w nowej wersji, szczegóły niżej!)

Nowy pas biodrowy!

Teraz jeszcze wygodniejszy! Jest wyprofilowany tak, by zapewnić dziecku prawidłową pozycję żabki. Najszerszy w centralnym jego punkcie, węższy po bokach, dla komfortu osoby noszącej. Wypełniony świetnie sprawdzającymi się syntetycznymi włóknami i piankami. Ma nowy – lepszy i bardziej estetyczny system regulacji – szczegóły niżej, przy detalach dotyczących regulacji.

NOWOŚĆ – kieszeń na pasie biodrowym. Mieści w sobie typowego smartfona, czy inne drobiazgi, zapinana na rzep.

Jak właściwie wyregulować nosidełko?

Panel nosidełka regulowanego regulujemy na szerokość oraz wysokość. Nosidełko takie „rośnie” z naszym dzieckiem. Dzięki umieszczonym regulacjom panelu w tym samym nosidełku możemy nosić, przykładowo, dziecko półroczne oraz czterolatka. To najczęściej stosowany zakres regulacji, jednak czasem stosujemy inny, gdy dane dziecko zaczyna być noszone wcześniej, bądź dużo później. Regulacja jest płynna (nie skokowa), dzięki czemu nosidełko cały czas jest idealnie dopasowane.

  • regulacja szerokości panelu

Od strony wewnętrznej panelu jest rzep. Wsuwając dłonie pomiędzy jego obie warstwy, rozlepiamy rzep i przesuwamy w dowolne położenie.

W ten sposób można dowolnie manewrować szerokością panelu, zwężając go i rozszerzając nawet o 20cm.

Panel powinien mieć szerokość od podkolanka do podkolanka. Otrzymujecie od nas nosidełko mniej więcej wyregulowane na szerokość we właściwy sposób. Drobnej korekty dokonacie sami. Po przymierzeniu upewnijcie się, czy nóżki dziecka od kolan w dół wiszą swobodnie. Panel nie powinien powodować prostowania kolan, ani ich rozpierać! Gdy dziecko rośnie, stopniowo zwiększacie szerokość nosidełka, aż do osiągnięcia maximum. Nosidełko można uważać za dobre, póki panel na szerokość sięga do minimum połowy kości udowych dziecka.

Orientacyjne szerokości panelu:
– dziecko o rozmiarze ubrań 74 – 35cm
– dziecko o rozmiarze ubrań 80 – 38cm
– dziecko o rozmiarze ubrań 86 – 41cm
– dziecko o rozmiarze ubrań 92 – 43cm
– dziecko o rozmiarze ubrań 96 i w górę – max
To wartości orientacyjne, które można ustawić przed pierwszą próbą. Później obserwujemy.…

  • regulacja wysokości panelu

Do regulacji wysokości nosidełka służy regulator położony w górnej części panelu.

Panel skracamy, pociągając za taśmę, do uzyskania pożądanej wysokości.

Po skróceniu panelu zostaje nadmiar tkaniny, który nie ułożony odpowiednio może uwierać dziecko w kark lub układać się zbyt wysoko. Ten problem rozwiązujemy formując zakładkę z nadmiaru tkaniny, jak na zdjęciu poniżej. Wsuwamy dłonie w zakładkę od góry i wygładzamy.

Panel na wysokość powinien dziecku sięgać mniej więcej do karku. Z wiekiem wydłużamy wysokość panelu. Dzieci powyżej roku często lubią być noszone z rączkami nad panelem, szczególnie, gdy noszone są na plecach. Do tego celu skracamy panel tak, by nie wpijał się dziecku w paszki. Za bezpieczną granicę wysokości nosidełka uważa się środek łopatek.

Jak prawidłowo zakładać nosidełko?

  • Nosząc dziecko z przodu, pas biodrowy zapinamy na takiej wysokości, by można było pocałować dziecko w czółko (jak to obrazowo w branży przedstawiamy). Pas ma być mocno dociągnięty, położony równolegle do ziemi. Dziecko nie siedzi na pasie biodrowym, ma mieć pupkę umiejscowioną w wypukłości materiału nad pasem, „wpadniętą”/ zagłębioną nieco w panel.
  • Po zapięciu pasa, panel puszczamy w dół. Bierzemy dziecko na ręce i układamy sobie na brzuchu, sprawdzając, czy jest dobrze wyśrodkowane. Wtedy nakładamy na dziecko panel, jedną ręką podtrzymujemy jego plecy, drugą nakładamy na siebie pasy ramienne.
  • Wpinamy pasy i dociągamy tak, by dziecko było do nas przytulone. Przy zbyt luźnych pasach dziecko wisi w tył, czego unikamy. Przy zbyt ciasnym ułożeniu, nie ma przed sobą przestrzeni. Rączki dziecko powinno mieć przy sobie. Jeśli samo sobie je przełoży – może tak zostać, jednak pilnujemy, by rączki nie były gdzieś po bokach zaklinowane.
  • Dziecko powyżej roku możemy nosić na plecach. Prawidłowa wysokość zapięcia pasa biodrowego jest taka, by głowa dziecka była na linii naszych ramion. Dziecko widzi świat zza naszych pleców. Za nisko zapięte dziecko odchyla się w tył, czego unikamy.
  • Pas biodrowy, biodrowym jest tylko z nazwy. Zapinamy go na różnych wysokościach, zależnie od gabarytów naszego dziecka i figury osoby noszącej. Zwracamy uwagę na prawidłową wysokość położenia głowy dziecka, jak to przedstawiliśmy powyżej. Reasumując – im dziecko większe, tym pas biodrowy będzie niżej.

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami przymierzacie nosidełko, wysyłacie do nas (klik) zdjęcia zrobione przed lustrem z większej odległości – przodem i bokiem, my korygujemy ewentualne niedociągnięcia. Możecie liczyć na nasze wsparcie!